

je už niekoľko storočí domestikovaný poddruh mačky divej.Po svojich predkoch zdedila vynikajúci zrak a sluh, k lovu dokonale prispôsobené telo. Ešte prednedávnom bola mačka neodmysliteľnou súčasťou každého vidieckeho domu. S rozvojom civilizácie je ale tohto vidieckeho prostredia čoraz menej a mačka stráca svoje postavenie úžitkového domáceho zvieraťa. V mestách sa pre svoju reprodukčnú schopnosť a pre potenciálne nebezpečenstvo prenosu toxoplazmozi a rozličných parazitou stáva nevítaným problémom. Na druhej strane je vďaka relatívne nenáročnej starostlivosti a schopnosti dodať príbytku teplo domova čoraz obľúbenejším domácim zvieraťom.Spolužitie mačky s človekom trvá minimálne 4 500 rokov. Počas tohto obdobia mali mačky rôzne postavenie - boli zbožňované, ale aj prenasledované a zatracované. Dnes v zažívajú v mnohých kútoch sveta svoju renesanciu aj vďaka časovej nenáročnosti pri ich chove.Mačka domáca patrí svojím zoologickým zaradením medzi malé mačkovyté šelmy. Má predĺžené telo, na pomerne nízkych nohách, s krátkym krkom a širokou, pomerne krátkou hlavou, stredne dlhým cvostom a krátkou, rovnou a priľahlou srsťou. U ušľachtilých plemien mačiek sú potom zámerne vyšľachtené niektoré odlišné telesné tvary a znaky.Mačka je predátor. Jej telo je prispôsobené k lovu. Dokonale vyvinuté zmyslové orgány jej umožňujú zaznamenať korisť na väčšiu vzdialenosť a obratne ju chytiť. Telo mačky je plné sily, elegantné a dokáže vyvinúť veľkú rýchlosť a vysoko skákať. Má ostré zuby a pazúry, lapenú korisť dokáže rýchlo zabiť.
Vek mačky |
Vek človeka |
4 mesiace |
7 rokov |
6 mesiacov |
10 rokov |
8 mesiacov |
13 rokov |
1 rok |
16 rokov |
2 roky |
24 rokov |
4 roky |
32 rokov |
6 rokov |
40 rokov |
8 rokov |
48 rokov |
10 rokov |
56 rokov |
12 rokov |
64 rokov |
14 rokov |
72 rokov |
16 rokov |
80 rokov |
18 rokov |
88 rokov |
20 rokov |
96 rokov |
21 rokov |
100 rokov |
Všetky dlhosrsté mačky perzského typu majú pevné (územčisté a zaokrúhlené) telá s okrúhlou hlavou, krátkymi, hrubými nohami, krátkym nosom a veľkými okruhlými očami. Takisto majú výnimočne hustú srsť. Ich srsť je známa ako dvojitý kožuštek, pretože pozostáva z dvoch druhov srsti - dlhej jemnej vlnovitej podsady a trocha hrubších pesíkov, ktoré u niektorých plemien sú až 12 cm dlhé. No je niekoľko plemien dlhosrstých mačiek, ktoré nepatria k perzskému typu.
Hoci srsť dlhosrstej mačky je jej pýchou a radosťou a často je zvlášť dlhá okolo hlavy, kde vytvára príťažlivý golier, toto nádherné "čalunenie" má jednu veľkú nevýhodu. Väčšina dlhosrstých po celý rok plzne a preto potrebuje denne úpravu, t.j. česanie a kefovanie, aby sa zabránilo zmotávaniu srsti a vytváraniu kožušinových plstnatých guľôčok.
Perzské mačky:
Perzské mačky boli chované v Prednej Ázii.Pre mnohých ľudí je stelesnením mačacieho ideálu krásy
.Patria k najznámejším čistokrvným plemenám.Farebná škála ich srsti siaha od bielej cez pestré strakaté až po tmavo čierne.V minulosti sa pre dlhú srsť označovali ako angórske mačky.Až pred niekoľkými desaťročiami sa presadila teória, že perzské mačky nepochádzajú s Turecka ale z Perzie.Už v r.1512 ich údajne priviezol z jednej severoiránskej provincie do Talianska Piero della Valle.


Colourpoint :
Je to perzská mačka s odznakmi.V minulosti sa nazývala kmérska a v USA aj himalajska mačka,vznikla krížením mačky siamskej a perzskej.Prvé colourpoints boli vyšľachtené na začiatku 30. rokoch 20 storočia v USA.Tieto mačky sa rodia takmer biele až neskôr sa vytvára typická kresba.



Polodlhosrstné mačky:
Birmánska posvätná mačka:
Nazýva sa tiež posvätnou mačkou z Barmy.Na začiatku 20.rokov v 20. storočí,sa chovala najprv vo Francúzsku,kde dostala meno ,,birmanie".Na tele má zlatitý tón.Labky môžu byťčiernohnedé,modrošedé,modré alebo čokoládové.
Turecká mačka van:

Toto plemeno je vlastzne len dlhosrstá siamská mačka. Uznané ako plemeno bolo v USA od roku 1970 u nás až od druhej polovice 80. rokov 20. stor. Farebné varianty sú také idté ako pri siamskej mačke.
Turecká angora
Mala na mále, skoro vyhynula. ZAchovala sa v ďaka Zoo v Angore. Teraz sa teší čím väčšej obľube.. Tiež bola uznaná v 80. rokoch 20 stor. Chová sa v mnohých farebných variantoch.

Somálska mačka
Tiež vďačia za svoju existenciu génu ktorý spôsobil ich dlhú srsť. Majú širokú škálu farebných variantoch.


Nórska lesná mačka
Pôvod tejto mačky je nejasný. Dlhý čas bola známa iba v Nórsku. Medzinárodne ju uznali až v roku 1977. farebné kombinácie nemajú žiadne omedzenie.


Mamská medvedíkovitá mačka-Main Coon
Patrí k najstarším a najväčším plemenám mačiek. Medzi legendy patrí aj taká, čo hovorí, že táto mačka vznikla krížením mačky domácej a medvedíka čistotného.. Farba jej srsti je zlatá, medená a všetky odtiene zelenej.


Ragdoll
História týchto mačiek je ľahká.prvé mačky sa objavili na začiatku 60.rokov 20.stor. Existujú tri farebné varianty: dvijfarebný, mittet a colourpoud.


Krátkosrsté mačky:
U domácich, tak ako u voľne žijúcich mačiek krátka srsť sa vyskytuje oveľa častejšie ako dlhá. Hlavným dôvodom toho je skutočnosť, že krátkosrsté gény prevládajú nad dlhosrstými. Takisto vo voľnej prírode,
či ide o leoparda alebo voľne žijúceho kocúra v meste, dlhá srsť sa môže zachytiť pri prikrádaní alebo
číhaní, dáva nepriateľovi čosi, čoho sa môže zmocniť. Bez pozorného majiteľa, ktorý sa o dlhú srsť stará a češe ju, dlhá srsť rada plstnatie a zauzľuje sa. Okrem toho môže spôsobiť aj kožné choroby.
Krátkosrsté kožušteky neprekážajú a ľahko sa opatrujú. Rany sa dajú bez komplikácií ošetriť a krátka srsť nie je pre parazitov tak ideálnym prostredím, kde by sa chceli usídliť. Krátkosrsté stačí česať dvakrát do týždňa.
Siamské mačky:
Patria k najobľúbenejším mačkám na svete. Ich presný pôvod je dodnes záhadou. Jasné je, že 14. stor. boli mačky tomuto druhu veľmi podobné (sú to ich pravdepodobný predkovia). Tieto mačky majú 20 rôznych farebných fariací.


Orientálne krádkosrsté mačky:
Podobnosť týchto mačiek so siamskými mačkami je zrejmá. Nemajú však typickú kresbu srsti.Vznikli pravdepodobne krížením siamských mačiek s inými krátkosrstími mačkami. Sú ú buť jednofarebné,tigrované alebo bodkované. Narozdiel od siamských majú zelené oči.Môžu biť biele,čierne,modré,fialové,škoricové,krémové,karamelové a havranie.


Barmská mačka:
Údajne bola rovnako ako posvätná mačka birma v Birme mala byť uctievaná ako posvätné plemeno. Ale čo sa tíka vzhľadu nemajú tieto dve mačky vôbec nič spoločné.Keď ju po privezení do Kaliformie skrýžili so siamským kocúrom trvalo roky kým ustúpil siamský charakter. Uznali ju ako plemeno v USA v r.1936 v Anglicku až 1952.Popri klasickej hnedej existuje aj v modrej,čokoládovo-hnedej,fialovej,červenej a krémovej farby.


Korat:
Je pomenovaná podľa jednej z provincii v Thajsku. Ich krása je popísaná už v starých thajských písomnostiach. Vo Veľkej Británii bola uznaná v roku 1966.Má modrú srsť so strieborným nádychom. Tento nádych získa svoju plnú intenzitu až keď je mačka dva roky stará.


Komentáre
Prehľad komentárov
Nie je náhodou tá mačka colourpoint Nevská maškaráda? .. ktorá vznikla krížením sibírskej a siamskej mačky? ....
ROZKOSNÉ MAČIATKA
(lINDA BELÁNOVÁ, 2. 5. 2012 16:10)MÁM PREKRÁSNU RAGDOLL MAČIČKU, KTOREJ SA NARODILO 5 MAČIATO K. 3 DIEČATKÁ A 2 CHLAPČEKOVIA. NEVIEM ZATIAĽ AKO SA BUDÚ VOLAŤ, ALE URČITE NIEČO VYMYSLÍM.
Re: ROZKOSNÉ MAČIATKA
(Admin, 3. 5. 2012 15:13)o takú mačičku je vždy záujem, a najmä ak je čistokrvná :)
Chcela by som tureckú van mačku
(Michaela Martyneková, 2. 5. 2012 16:04)Sú to veľmi roztomilé, zlaté a pekné mačičky. Ja ešte mačičku nemám, ale chcela by som tureckú van. Hlavne preto lebo sa nebojí vody. Dúfam že sa mi to raz splní.:-D
Re: Chcela by som tureckú van mačku
(Admin, 3. 5. 2012 15:12)Dala som ti o nej stránku, ja mám mačku ryšavú volá sa oggy :D
Aka
(123, 1. 3. 2012 19:19)breskhdvfcuvedcuevciéwšofosbavkwhbevikgwefzitguvbsmb m dfjvgvjegfmdbvkghvbva ajgfeg igfiegfbskshohigfibbvggegiopzvžtptggziptwer sugfuwrgf
Re: Aka
(Nana, 2. 5. 2012 9:33)dfbhjtnsriut2872+958fthxtyzfxbtetjxhd258ľš7vč62ghčtqacn f5HMYľšč2m3G
pekne macicky
(Martina, 27. 10. 2009 19:55)
ake peknucke zlatunke macicky jejejej aj ja by som jednu chela ale nemam smola no co uz
Colourpoint
(Marek, 15. 5. 2016 13:56)